barikan
18 مرداد 1401 - 13:05

کاهش ۳۰ درصدی تجاوزهای مرزی در محدوده شهرستان صالح آباد خراسان رضوی

مشهد-ایرنا- سرپرست فرمانداری صالح آباد گفت:طی چهار ماهه ابتدایی امسال حدود سه هزار متجاوز در مرزهای این شهرستان خراسان رضوی دستگیر شده‌اند و شمار این تجاوزها در محدوده شهرستان صالح آباد نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد کاهش یافته است.

محمد علیمردانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:سال گذشته نیز ۴۰ هزار تبعه افغان هنگام ورود غیرقانونی به مرزهای صالح آباد دستگیر شده اند که با توجه به مقایسه طول مرزهای صالح آباد با دیگر شهرستانهای مرزی خراسان رضوی می توان گفت بیشترین تجاوز مرزی به خراسان رضوی در محدوده این شهرستان صورت می گیرد.

وی ادامه داد: صالح آباد یکی از معدود شهرستان های ایران است که با ۲ کشور مرز مشترک دارد و در حال حاضر این شهرستان با هر کدام از ۲ کشور افغانستان و ترکمنستان حدود ۴۵ کیلومتر مرز دارد.

سرپرست فرمانداری صالح آباد گفت:تجاوزهای مرزی یاد شده بیشتر از مرز افغانستان صورت می گیرد و تجاوزهای مرزی از سمت ترکمنستان نیز مربوط به افغانهایی است که می خواهند از طریق خاک ترکمنستان به صورت غیر قانونی به ایران وارد شوند.

علیمردانی افزود: شرایط توپوگرافی و وجود کوه و تپه در مرز صالح آباد با افغانستان موجب شده پایش تجاوزات مرزی به راحتی میسر نباشد از این رو عبور اتباع بیگانه از این مرزها برخلاف مرزهای مسطح شهرستان تایباد به راحتی انجام می شود.

وی ادامه داد: مقصد اتباع افغانستانی پس از ورود به صالح آباد ابتدا شهر مشهد و سپس شهرهای بزرگ دیگر مانند تهران است.

وی اضافه کرد: تغییر حاکمیت در افغانستان از مرداد ماه پارسال صورت گرفت و از سوی دیگر فصل مهاجرت و کسب و کار افغانها در ایران در فصل‌های پائیز و زمستان است از این رو باید تردد اتباع افغانستانی به ایران را با این شاخص ها تحلیل کرد.

مرکز شهرستان صالح آباد در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع شده است و ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد.

۱۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن شهرهای صالح آباد و جنت‌آباد بوده و بقیه ساکنان بیشتر با کشاورزی دیم در ۹۱ روستای بالای ۲۰ خانوار زندگی و امرار معاش می‌کنند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 554147