barikan
08 شهریور 1401 - 06:23

آیا محدودیت سقف وام‌دهی بانک‌ها باعث کاهش تورم می‌شود؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه محدودیت اعمال‌شده بر سقف وام‌دهی بانک‌ها، به معنای عدم تسهیلات‌دهی بانک‌ها نیست، به این سوال که آیا محدودیت سقف وام‌دهی بانک‌ها باعث کاهش تورم می‌شود؟ پاسخ داد.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در مورد محدودیت برخی بانک‌‌ها در اعطای وام به متقاضیان گفت: گذاشتن سقف روی ترازنامه بانک‌ها برای کاهش قدرت خلق اعتبار و کنترل نقششان بر تورم زایی صورت گرفته که این مساله توسط بانک مرکزی در حال مدیریت است.

مجلس شورای اسلامیبانک مرکزیوی افزود: بانک مرکزی اعلام کرده است تا فلان مقدار می توانید تسهیلات دهید و بیشتر از آن را نمی‌توانید انجام دهید؛ چراکه دارایی بانک‌ها کم است و مجبور می شوید از ذخایر بانک مرکزی برداشت کنید که تورم زاست.

بانک مرکزی اعلام کرده است تا فلان مقدار می توانید تسهیلات دهید و بیشتر از آن را نمی‌توانید انجام دهید؛ چراکه دارایی بانک‌ها کم است و مجبور می شوید از ذخایر بانک مرکزی برداشت کنید که تورم زاست.آن راطغیانی با بیان اینکه محدودیت اعمال شده بر سقف وام دهی بانک ها باعث کاهش اثر تورمی می شود گفت: این مساله به معنای عدم تسهیلات دهی بانک‌ها نیست بلکه برای آن سقف معین می‌کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه این قانون مشمول همه بانک‌هاست، در تشریح این محدودیت گفت: فرض کنیم به فردی اجازه برداشت از درآمد خود را بدهید ولی برای این برداشت سقفی تعیین می‌کنید مثلا بگویید ماهیانه بیشتر از فلان قدر نمی‌توانید از حساب من بردارید، این مساله به معنای ممنوع کردن برداشت از حساب من نیست بلکه فقط آن را محدود کرده‌ام.

این مساله به معنای ممنوع کردن برداشت از حساب من نیست بلکه فقط آن را محدود کرده‌ام.وی افزود: بانک‌ها اگر دارایی هایشان را مولد کنند مثل املاک و ... با افزایش نقدینگی می توانند تسهیلات بیشتری دهند.

بانک‌ها اگر دارایی هایشان را مولد کنند مثل املاک و ... با افزایش نقدینگی می توانند تسهیلات بیشتری دهند.سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم  تورم را کنترل کنیم باید دربرابر خلق اعتبار بانکی بایستیم همه جای دنیا خلق پول را مدیریت می‌کنند و تورم هم ندارند.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 683008