barikan
10 فروردین 1402 - 17:40

کلنگ بزرگترین شهرک گلخانه‌ای استان چهارمحال و بختیاری بر زمین زده شد

کلنگ بزرگترین شهرک گلخانه‌ای استان چهارمحال و بختیاری با مساحتی بالغ بر ۳۱۳ هکتار امروز در یانچشمه بر زمین خورد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، امروز با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، کلنگ بزرگترین شهرک گلخانه‌ای استان چهارمحال و بختیاری در یانچشمه شهرستان بن بر زمین خورد.

مساحت کل این شهرک گلخانه‌ای 313 هکتار است که در فاز اول 98 هکتار و در فاز دوم 100 هکتار از شهرک گلخانه‌ای به بهره‌برداری می‌رسد و یک هزار و 500 میلیارد تومان حجم کل سرمایه‌گذاری (آورده متقاضی و تسهیلات) در این شهرک است.

 حسین برزگر،  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این آیین، اظهار داشت: از ابتدای دولت سیزدهم بابت تنش‌های حوزه زاینده رود جلساتی گرفته و تکالیف و برنامه‌هایی به استان‌های این حوزه با پیشنهاد خودشان داده شد. در برنامه کوتاه مدت و میان مدتی که استان چهارمحال و بختیاری ارائه داد، توسعه 1400 هکتار مجتمع گلخانه‌ای به ویژه در بالا دست سد زاینده رود مصوب و ابلاغ شد. 

وی مطرح کرد: در این دو سال تلاش‌های ما در شهر یانچشمه به نتیجه رسیده است و امروز تحویل زمین بزرگترین مجتمع گلخانه استان را شاهد هستیم. این طرح از چند جهت حائز اهمیت است، این طرح بیش از دو هزار و 500 نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم دارد، 150 هکتار مساحت مفید با 17 هزار تن تولید را نیز خواهد داشت. در شهرستان بن شبکه گاز برای توسعه شهرک‌های اقتصادی وجود نداشت که با این طرح به شهرستان‌های سامان، بن و بخش مهمی از شهرستان شهرکرد خط گاز می‌رسد و کسری گاز تامین می‌شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری بیان داشت: حجم سرمایه‌گذاری با مساحت 150 هکتار طبیعتا در توان مردم منطقه و دولت نیست اما مشارکت دولت با بخش‌های غیردولتی مهم است، قطعا حقوق مردم در اولویت بوده ولی برای پیشبرد این طرح باید همکاری لازم را داشت. خوشبختانه پس از دو سال، پیگیری‌ها به ثمر رسید اما این ابتدای کار است و باید کار زیرساخت‌ها را هر چه سریعتر شروع کرد. 

برزگر در پایان خاطرنشان کرد: مساحت کل شهرک گلخانه‌ای والفجر شیدا (یانچشمه) 313 هکتار است. سرمایه گذار 300 میلیارد تومان آورده دارد، 1200 میلیارد تومان هم تسهیلات داده خواهد شد. فاز اول این طرح 98 هکتار و فاز دوم 100 هکتار است. باید همه دست به دست هم دهند تا این طرح به سرانجام برسد.  

پروژه آبرسانی نیمی از جمعیت استات آماده بهره‌برداری است

احمد راستینه، نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: کلنگ‌زنی بزرگترین شهرک گلخانه‌ای استان چهارمحال و بختیاری حاصل دو سال پیگیری مسئولان مربوطه است‌. باید از حقوق مردم در حوزه آب به عنوان مسئله اصلی و حیاتی در قصه شرب، کشاورزی و صنعت دفاع شود، پروژه بزرگ آب شرب نیمی از جمعیت استان با 1500میلیارد تومان آماده بهره‌برداری است که وقتی مجلس یازدهم شروع شد این پروژه تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و تعطیل بود.

وی با اشاره به طرح آبرسانی 11 شهر و روستای استان، مطرح کرد: جلوی انتقال آب غیرقانونی در استان گرفته شده است، پروژه خطرناکی که می‌توانست استان چهارمحال و بختیاری را به ویرانه تبدیل کند، 500 متر تونل حفر شده بود، تجهیز کارگاه اتفاق افتاده بود اما با تلاش‌ها پروژه غیرقانونی برای همیشه متوقف شد و از روی میز وزارت نیرو برداشته شد. 

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: زیرساخت‌های توسعه استان چهارمحال و بختیاری کلید خورد. حضور مدیران جهادی و پرکار در دستگاه‌ها اتفاق افتاد که باید قدردان چنین اتفاقاتی بود. دولت سیزدهم وقتی روی کار آمد، یک دهه تعطیلی اقتصادی صورت گرفته بود که باید همه کمک کنیم تا موفق شود. 

راستینه در پایان با تاکید بر اینکه مردم در اولویت هستند، خاطرنشان کرد: باید حقوق مردم را به رسمیت شناخت و به آنها کمک کرد‌. هر چه سریعتر این طرح باید به خوبی به بهره‌برداری برسد، دستور صد هزار مترمکعب گاز از وزارت خانه یعنی توسعه زیرساخت‌های منطقه، فاز یک این طرح ده هزار متر مکعب گاز نیاز دارد که پیگیری شد و باید بابت این زحمات قدردانی کرد چرا که این دست اقدامات اشتغال پایدار و توسعه به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/7540

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1118208