barikan
23 مرداد 1401 - 11:26

حدود ۸۰ درصد چاه‌های کشاورزی خراسان رضوی پایش هوشمند می‌شوند

مشهد- ایرنا- مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: حدود ۸۰ درصد از چاه‌های کشاورزی، شامل هشت هزار و ۱۸۴ حلقه در استان، به شمارشگرهای هوشمند مجهز شده‌اند.

غلامرضا ممدوحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۶ هزار و ۲۶۲ حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که ۱۰ هزار و ۱۳۷ مورد از این تعداد چاه کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: هشت هزار و ۹۷۲ حلقه از چاه‌های کشاورزی عمیق و مابقی نیمه عمیق هستند.

مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اضافه کرد: همچنین در راستای مدیریت مصرف و گذر از اوج مصرف تابستانه، ۶۶۰ حلقه چاه کشاورزی در زمینه هوشمندسازی به‌روزرسانی و رفع نقص شدند که این اقدام منجر به صرفه‌جویی ۵۸.۵ میلیون متر مکعبی آب برداشتی از چاه‌ها شده است.

ممدوحی خاطرنشان کرد: جلوگیری از اضافه برداشت‌ها توسط چاههای متخلف، دسترسی آنی به اطلاعات چاه‌های استان بدون مراجعه به محل چاه و صرفه‌جویی در ترددها، امکان مشاهده و بررسی حجم آب مصرفی و باقیمانده تمامی چاههای برخط و مقایسه مصارف و میزان بهره‌برداری به منظور جلوگیری از افت بیشتر سطح آب های زیرزمینی، از مزایای هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی است.

هم اکنون از مجموع ۳۷ دشت استان خراسان رضوی، نیمی در شرایط ممنوعه بحرانی قرار دارند و وجود چاههای غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از منابع آبهای زیرزمینی مهمترین علت بحرانی شدن وضعیت دشت‌های استان عنوان شده‌ است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 581402