barikan
09 دی 1401 - 01:14

واکنش پوتین به بازگشت نتانیاهو به قدرت

رئیس جمهور روسیه از بازگشت نتانیاهو به قدرت استقبال کرد و برای او پیام فرستاد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ ریاست جمهوری روسیه موسوم به کرملین اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روز پنجشنبه از بازگشت بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر جدید تل آویو استقبال کرد.

نتانیاهو روز پنجشنبه پس از یک دوره کوتاه دوری از قدرت و با وجود آشفتگی سیاسی و اختلافات داخلی اما سرانجام توانست از طریق ائتلاف با گروه‌های صهیونیسم افراطی و به شدت تندرو به عنوان نخست وزیر سوگند یاد کرد. تحلیلگران کابینه فعلی نتانیاهو در تل آویو را راست‌گراترین کابینه رژیم صهیونیستی می‌دانند.

پوتین در پیامی به نتانیاهو گفت: «امیدوارم دولت شما به خط تقویت همکاری روسیه و اسرائیل در همه زمینه‌ها که به نفع مردم ما و به نفع تأمین صلح و امنیت در خاورمیانه ادامه دهد.»

پوتین گفت: «در روسیه، ما از کمک شخصی و دیرینه شما در تقویت روابط دوستانه بین دو طرف بسیار قدردانی می‌کنیم.»

با رأی پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) به کابینه «بنیامین نتانیاهو»، وی رسماً نخست وزیر این رژیم شد.

بر اساس اعلام الجزیره، پارلمان رژیم صهیونیستی با ۶۴ رأی موافق از ۱۲۰ عضو کنست برای سومین بار به کابینه نتانیاهو رأی مثبت داد.

به گزارش الجزیره، کابینه نتانیاهو سی و هفتمین کابینه اشغالگران صهیونیست به شمار می‌آید.

این در حالیست که همزمان با نشست سخنرانی وی در کنست، صدها نفر در محوطه بیرونی دست به تجمع علیه وی زده بودند.

وی در نشست پارلمان این رژیم در تشریح برنامه‌های خود با هدف کسب آرا ادعا کرده بود: ما تمام تلاش خود را برای امضای توافقات سازش بیشتر با کشورهای منطقه به کار خواهیم گرفت و با دشمنان اسرائیل که در طول ۲۵ سال گذشته علیه ما جنگ به راه انداخته‌اند، مبارزه خواهیم کرد!

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس پیشتر نسبت به رویکردها و سیاست‌های دولت تندرو نتانیاهو هشدار داده بود.

وی اعلام کرد که ملت فلسطین توسعه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی را با تشدید مقاومت پاسخ خواهد داد.

هنیه تصریح کرد که مواضع و رویکردهای سران رژیم صهیونیستی اوضاع را به سمت انفجار پیش خواهد برد.

وی گفت که اولویت ملت فلسطین برای مقابله با اولویت‌های دولت رژیم صهیونیستی، مقاومت و وحدت است.

لازم به ذکر است که بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود برنامه‌های دولت جدید رژیم صهیونیستی را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، تمرکز اصلی دولت نتانیاهو بر توسعه شهرک‌سازی در کرانه باختری است.

حزب لیکود در بیانیه‌ای تاکید کرد که یهودیان حقی غیرقابل تصرف در سرتاسر اراضی اشغالی دارند. در این بیانیه آمده بود که دولت جدید در راستای توسعه شهرک سازی در سراسر اراضی اشغالی از جمله الجلیل، النقب، جولان و کرانه باختری قدم برمی دارد.

نتانیاهو دیروز چهارشنبه یواو گالنت را به عنوان وزیر جنگ دولت خود انتخاب کرد. مراسم تحلیف دولت راست‌گرا و افراطی رژیم صهیونیستی امروز پنجشنبه برگزار خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 943139